
Svea hovrätt
2022-11-01
Mål nr T 8927-21
Pappan yrkade att föräldrarna skulle ha gemensam vårdnad om barnen och anförde att han inte hade träffat barnen sedan 2017. Mamman berättade att hon och barnen flyttat till ett eget boende efter det skyddade boendet men att hon fortfarande var rädd för pappan. Hon framhöll att hon förmedlat information om barnen till pappan.
Utredningen ger mycket starkt stöd för mammans version av vad som skett mellan parterna och gärningarna mot mamman skedde i barnens närvaro.
Hovrätten konstaterar att det finns risk för våld och hot vid framtida kontakter mellan parterna och vårdnaden ska även fortsättningsvis anförtros mamman ensam. Ett fysiskt umgänge mellan barnen och pappan riskerar att avslöja mammans boendeort. I likhet med tingsrätten bedömer hovrätten att det är barnens bästa att de får ta emot brev från pappan. Breven ska skrivas på svenska.
Källa:
JUNO
- Negativ utveckling hos barnet - mamman får ensam vårdnad
- Hovrätten justerar tingsrättens dom om umgänge
- Umgänge efter så kallade Trappansamtal
- Förskolebarns resor för helgumgänge i Finland anses inte påfrestande
- LVU-vård för att förhindra umgänge?
- Säkerhetsrisker - yrkande om umgänge avslogs
- Inga förutsättningar för gemensam vårdnad
- Ensam vårdnad för pappan och utökat umgänge med mamman
- Utökat behov av umgänge med pappan
- Sonen vägrade umgänge - pappan friades från ofredande